سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران پس از برجام: تداوم موازنه سازی و هویت یابی انقلابی

چکیده:
توافق هسته ای ایران و قدرت های بزرگ در تابستان 1394 که در ازای برداشته شدن تحریم های هسته ای، منجر به محدود شدن برنامه هسته ای ایران در میان مدت شد، سوال هایی مهم درباره جهت گیری سیاست خارجی جمهوری اسلامی به وجود آورده است. این مقاله به دنبال یافتن پاسخ به این سوال است که آیا این توافق، ایران را به سمت سیاست خارجی مصالحه جویاه تر سوق داده است؟ بررسی رفتار و عملکرد سیاست خارجی ایران نشا ن می دهد که ایران بعد از توافق هسته ای در ازای چشم پوشی از برخی ابعاد کلیدی برنامه هسته ای، به سمت جبران این محدودیت ها در دو زمینه امنیتی و هویتی حرکت می کند. در زمینه هویتی، بعد از توافق هسته ای، موازی با تاکید بر مسایلی مانند «پیشرفت»، «خودباوری» و« استقلال علمی»، شاهد ادامه اصرار بر تحقیق و توسعه هسته ای هستیم. در حوزه امنیتی، از افزایش قابل توجه بودجه دفاعی گرفته تا گسترش دامنه ژئوپلیتیک اقدام های امنیتی و سرعت گرفتن برنامه موشکی و همچنین برخی رویکرد های امنیتی بی سابقه مانند اجازه استفاده از پایگاه نظامی هوایی نوژه به روسیه یا حضور نظامی چند جانبه در خارج از مرز ها، نشان دهنده جدی بودن حرکت ایران به سمت سیاست های جبرانی است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
219 -257
لینک کوتاه:
magiran.com/p1786304 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!