اندیشمند جهانی

چکیده:
دکتر سید حسین نصر 37 ساله جوان ترین عضو هیئت علمی فلسفه و تاریخ دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، فرزند سید ولی الله خان نصر رئیس دارالفنون و از پزشکان مشهور دربار، کاشانی الاصل و از جانب مادر نیز نواده شیخ فضل الله نوری می باشد. برخی از خدمات علمی و سمت های اجرایی دوازده ساله ایشان حد فاصل سال های 1345 تا 1357 عبارت هستند از: رئیس شورای عالی کتابخانه 1357 تا 1345 سال های مرکزی دانشگاه تهران، ریاست دانشکده ادبیات، معاونت دانشگاه تهران، رئیس دانشگاه صنعتی آریا مهر، اولین رئیس هیئت مدیره موسسه فرهنگی منطقه ای (R.C.D) ، بنیان گذار انجمن شاهنشاهی فلسفه، تدریس در دانشگاه امریکایی بیروت، کتابشناسی توصیف علوم اسلامی در سه جلد فارسی و انگلیسی، مصحح کتاب های سهروردی و ملاصدرا و متون ابن عربی، ابن سینا و بیرونی سه حکیم مسلمان، بنیان گذار و مدیر انجمن شاهنشاهی حکمت و فلسفه، ریاست دفتر فرهنگی فرح پهلوی، استاد کرسی اسلام شناسی دانشگاه جرج واشنگتن و دانشگاه تمپل، برنده جایزه دین و علم تمپلتون 1999 می باشد.
هدف از نقد خاطرات 597 صفحه ای دکتر حسین نصر تحت عنوان حکمت و سیاست به کوشش حسین دهباشی که آن را سازمان اسناد و کتابخانه می ایران در سال 1393 منتشر نموده است بررسی سیر فعالیت های وی از زبان دکتر حسین نصر می باشد. اما طرح سوالاتی مانند: آیا منابع منتشر شده در خصوص تولیدات فکری و فعالیت های علمی دکتر نصر در تنظیم این مجموعه نقشی داشته اند و یا معرفی از مقالات و کتاب ها و سخنرانی های راوی صورت گرفته است ؟ و آیا نظریه مشهور دکتر نصر در خصوص حکومت سلطنتی اسلامی در این مجموعه به طور شفاف عرضه گردیده است؟ در این نقد و معرفی تامل در این کتاب، میزان انعکاس بررسی می گردد. از دیگر نکات قابل جزئیات روابط با همکاران و دانشجویان داخلی و خارجی و همکاری با شخصیت های مشهور علمی فرهنگی و سفر ها ی علمی و ملاقات با شخصیت های مذهبی سیاسی جهان خواهد بود.
زبان:
فارسی
در صفحه:
184
لینک کوتاه:
magiran.com/p1789043 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!