پوشش دهی نانو ذرات هیدروکسی آپاتیت بر روی زیرلایه آلیاژتیتانیوم به روش پلاسما اسپری

چکیده:
در این پژوهش ذرات پودری هیدروکسی آپاتیت بر روی زیرلایه آلیاژ تیتانیوم پوشش داده شد. روش پلاسما اسپری به علت ایجاد پوشش با خواص مکانیکی مناسب، کاربرد آسان و هزینه پایین تر، روش تجاری پوشش دهی هیدروکسی آپاتیت بر روی زیرلایه فلزی کاشتنی است. مشکل پوشش هیدروکسی آپاتیت تهیه شده به روش پلاسما اسپری، تجزیه هیدروکسی آپاتیت، تشکیل سایر فازهای کلسیم فسفاتی، چسبندگی ضعیف به زیر لایه و ایجاد میکرو ترک در پوشش به علت تنش های پسماند ناشی از دمای بالای فرایند است. به منظور بهبود خواص هیدروکسی آپاتیت، آلیاژ تیتانیوم پیش گرم شده و سپس پوشش هیدروکسی آپاتیت بر روی آن اعمال شد. نتایج نشان داد با پیش گرم کردن زیرلایه تنش های پسماند در فصل مشترک کاهش یافت و چسبندگی نیز بهبود یافت.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
1407
لینک کوتاه:
magiran.com/p1792460 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.