بررسی اثر استفاده از بایندر معدنی روی خواص مکانیکی شبه رنگ های فوتوکاتالیستی

چکیده:
رنگ های فوتوکاتالیستی، ترکیبات پلیمری حاوی نانو کاتالیست هستند که جهت تبدیل آلاینده های خطرناک هوا به ترکیبات کم خطر مورد استفاده قرار می گیرند. در این پژوهش شبه رنگ فوتوکاتالیستی بر پایه رزین آب پایه اکریلیک همراه با نانو تیتانیوم دی اکسید و رنگدانه تیتانیوم دی اکسید تهیه شد. به منظور ارتقاء خواص مکانیکی رنگ، از بایندر معدنی پایه سیلیس (آب شیشه) با مقادیر مختلف در فرمولاسیون شبه رنگ استفاده شد. مقادیر مختلف تیتانیوم دی اکسید در این ترکیب بایندری آلی-معدنی بکار رفت و فرمولاسیون بهینه شبه رنگ فوتوکاتالیستی برای حصول بهترین خواص کششی تعیین شد. پخش ذرات تیتانیوم دی اکسید در محیط آبی و آب شیشه بررسی شد. خواص کششی فیلم تهیه شده از شبه رنگ آلی-معدنی با رنگ آلی مقایسه شد و اثر آب شیشه بر خصوصیات کششی فیلم رنگ بررسی گردید. نتایج بررسی ها نشان داد که حداکثر مقدار 10% آب شیشه می تواند به شبه رنگ اضافه شود تا تشکیل فیلم رنگ آب پایه، دچار مشکل نشود. بررسی خواص نشان می دهد که مصرف 5% آب شیشه بهترین رفتار کششی نمونه های پلیمری را حاصل می کند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
1471
لینک کوتاه:
magiran.com/p1792467 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.