مدل سازی عددی تاثیر تسلیح خاک بر مقاومت برخاست خطوط لوله مدفون

چکیده:
تسلیح خاک به وسیله ژئوسنتتیک ها روشی موثر برای افزایش مقاومت برخاس] سازه های مدفون است. در این مقاله از المان مسلح کننده جدیدی که شامل تعدادی صفحات مهاری است و به ژئوگرید متصل می شود و موجب افزایش مقاومت بیرون کشیدگی ژئوگرید می شود استفاده شده است که به آن سیستم مهار- شبکه گفته می شود. بررسی عددی سه بعدی با استفاده از نرم افزار تفاضل محدود FLAC-3D برای بررسی مقاومت برخاست خطوط لوله مدفون در ماسه مسلح شده با این سیستم جدید انجام شده است. نتایج نشان می دهند که به علت گسترده تر شدن سطح گسیختگی خاک، استفاده از این سیستم مهار-شبکه در توده خاک، مقاومت برخاست خطوط لوله مدفون را به طور چشم گیری افزایش می دهد. طوری که جهت لوله با قطر خارجی 50 میلی متر، استفاده از سیستم مسلح کننده مهار- شبکه موجب افزایش مقاومت برخاست لوله به میزان 3/2 برابر حالت استفاده از ژئوگرید و 7/3 برابر حالت بدون مسلح کننده می شود. در مقایسه با چند لایه مسلح کننده، بازدهی استفاده از یک لایه مسلح کننده بیش تر است. هم چنین بازدهی لایه مسلح کننده در خاک های سست بیش تر از خاک های متراکم است. به علاوه، با افزایش قطر لوله، تاثیر لایه مسلح کننده کم تر خواهد بود.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
427 -454
لینک کوتاه:
magiran.com/p1793054 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!