دانشگاه آزاد اسلامی، بسترساز توسعه اقتصاد مقاومتی

پیام:
چکیده:
اقتصاد مقاومتی، واژه ای که برای نخستین بار توسط مقام معظم رهبری و در جریان اعمال تحریم های گسترده در خصوص برنامه هسته ای علیه ایران به کار برده شد اکنون به صورت یکی از واژگان کلیدی تحقیقات بسیار در آمده است. منظور از اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که توان مقاومت در برابر فشار های خارجی را داشته باشد بدون آن که در بلند مدت زیان های عمده ای را متوجه اقتصاد کشور نماید. در این راستا چندین نظریه مورد مطالعه قرار گرفته اما هنوز بر سر نظریه خاصی در این خصوص توافق نشده است. با این وجود سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری به دستگاه های اجرایی و غیر اجرایی ابلاغ گردیده است. طبعا برای حرکت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی هر بخش و قسمتی از کشور باید سهم خود را ادا نماید. به همین دلیل در این پژوهش، سهم یکی از این قسمت ها یعنی دانشگاه آزاد اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است. روش تحقیق در این پژوهش، به صورت کتابخانه ای و بهره گیری از منابع اصلی و سایت های اینترنتی می باشد. در این پژوهش این نتیجه به دست آمد که دانشگاه ازاد می تواند با کار در زمینه های تحقیقی و پژوهشی مربوط به اقتصاد مقاومتی و هم چنین تاسیس و گسترش شرکت های دانش بنیان به تحقق اقتصاد مقاومتی، یاری رساند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
17 -30
لینک کوتاه:
magiran.com/p1798373 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.