بررسی علل کاهش وزن غیر ارادی در بیماران مراجعه کننده به درمانگاه سرپایی و بستری شده در بخش های داخلی و گوارش دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به مدت 41 ماه

چکیده:
کاهش وزن غیر ارادی(IWL) یکی از شکایات شایعه بیماران و در برخی موارد دارای علل جدی بسیار متفاوت، فراوان و خطرناک می باشد. این بررسی بمدت 41 ماه بر روی بیمارانی انجام شده است که شکایت اصلی یا یکی از شکایات عمده آنها کاهش وزن بوده و قبلا بیماری شناخته شده ای نداشته اند. دراین مطالعه به منظور تعیین علل کاهش وزن 220 بیمار مورد بررسی قرار گرفته اند. در 196 بیمار (89%)علت کاهش وزن مشخص شده است و در 24 بیمار(11%) هیچگونه علتی جهت کاهش وزن پیدا نشد. در بیمارانی که علت کاهش وزن مشخص شده شایعترین علت، بیماریهای غیر بدخیم بوده است. بیماریهای گوارشی و روانی درمجموع بیش از 63% کل علل کاهش وزن را تشکیل می دهد. در این مطالعه تنها 6 مورد (3%) با علل بدخیم بودند. لذا پزشک با دادن اطمینان خاطر بیشتری به بیمار می تواند بررسی ها را انجام دهد. پیشنهاد می گردد روند و آثار بالینی کاهش وزن غیر ارادی در مطالعات بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.
زبان:
فارسی
صفحه:
44
لینک کوتاه:
magiran.com/p180255 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!