معرفی یک مورد نادر بیماری تاکایاسو با تظاهر تشنج

چکیده:
بیماری تاکایاسو التهاب غیر معمول و مزمن آئورت و شاخه های اصلی آن است. بیماری بسیار نادر و بروز آن یک در میلیون در سال می باشد و نسبت زن به مرد 9 به 1 است. تشنج یک تظاهر نادر در بیماری تاکایاسو می باشد.
سردرد و گیجی و سکته مغزی وایست قلبی تظاهرات معمول عصب شناختی می باشند. در این گزارش زن نوزده ساله ای که به بخش اورژانس با شکایت تشنجات متعدد برای اولین بار بدون هیچگونه سابقه فبلی مراجعه کرده است معرفی می گردد.
این بیمار در بخش مغز و اعصاب بیمارستان گلستان اهواز بستری شد و در معاینه بعمل آمده فشار دست راست 200 روی 100 میلیمتر جیوه و دست چپ 70 روی نبض بود و نبض رادیال چپ بدست نیامد. برای بیمار اقدامات لازمه درمانی انجام شد و بعد از کنترل تشنجات و فشار خون از بیمار آنژیوگرافی بعمل آمد که نشان دهنده انسداد کامل شریان کلیه راست و شریان تحت ترقو ه ای چپ بود که با توجه به معیارهای تشخیصی انجمن روماتولوژیست های آمریکا یافته های بیمار فوق به نفع بیماری تاکایاسو بود.
زبان:
فارسی
صفحه:
50
لینک کوتاه:
magiran.com/p180256 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!