بررسی و تفکیک محیط های رسوبی کواترنری در دشت خوزستان

پیام:
چکیده:
بخش زیادی از سطح دشت خوزستان (خصوصا در بخش های غربی و جنوبی) از رسوبات کواترنری پوشیده شده است ولی تاکنون هیچ گونه مطالعه و تفکیکی بر روی این رسوبات انجام نگردیده است. در این پژوهش به وسیله تصاویر ماهواره ای، عملیات میدانی و مطالعات آزمایشگاهی، محیط های رسوبی دشت خوزستان، مورد بررسی و تفکیک قرار گرفت. محیط های رسوبی کواترنری شناسایی شده در دشت خوزستان شامل محیط های مخروط افکنه ای، رودخانه ای، پهنه های بادی، دلتاها، سبخاها و تالاب ها شناسایی می باشند. مخروط افکنه های دشت خوزستان از شمال غرب به جنوب شرق، به چهار بخش قابل تقسیم هستند: مخروط افکنه های اندیمشک تا شوشتر، مخروط افکنه های شوشتر تا رامهرمز، مخروط افکنه های امیدیه و مخروط افکنه های تاقدیس رگ سفید. علاوه بر این مخروط افکنه های دیگری به طور پراکنده، در مجاورت تاقدیس های مارون، اهواز و میش داغ دیده می شوند که ویژگی های آن ها مشابه مخروط افکنه های تاقدیس رگ سفید است. محیط های رسوبی شناسایی شده در رودخانه های دشت خوزستان عبارت اند از: کانال (رسوبات کف کانال، پوینت بار و خاک ریز طبیعی)، کروس، دریاچه های شاخ گاوی و دشت سیلابی. ماسه بادی های دشت خوزستان در چهار منطقه دیده می شوند که شامل اهواز، شوش، دشت آزادگان و امیدیه می باشند. دلتاهای شناسایی شده در دشت خوزستان، شامل دلتای کارون، دلتای کرخه و دلتای جراحی می باشند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
49 -63
لینک کوتاه:
magiran.com/p1803678 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.