نقش آسیب DNA اسپرم در روش های کمک باروری

پیام:
چکیده:
امروزه استفاده از روش های کمک باروری، بهترین گزینه برای رفع مشکلات زوج های نابارور است. میزان موفقیت این روش ها به عوامل متعددی از جمله سلامت کامل تخمک و اسپرم بستگی دارد. در طی لقاح طبیعی و روش لقاح آزمایشگاهی (IVF)، احتمال نفوذ اسپرماتوزوای غیر بالغ و ناسالم به داخل تخمک توسط سد زونا پلاسیدا به حداقل می رسد در صورتی که در روش میکرواینجکشن یا تزریق اسپرم به داخل سیتوپلاسم تخمک، این سد وجود نداشته و بنابراین در روش میکرواینجکشن همیشه موارد نگرانی بوده است. امروزه با وجود فن آوری های کمک باروری و ابزارهای تشخیص و روش های متعدد برای اندازه گیری آسیب DNA اسپرم، استفاده از بررسی فاکتور آسیب DNA اسپرم در مردان نابارور افزایش یافته است. شواهد نشان از نقش آسیب DNA اسپرم در IVF و ICSI دارد، اما، اطلاعات از پیامدهای بالینی آسیب DNA اسپرم کامل نمی باشد مطالعات بیشتر برای استاندارد کردن روش های برآورد آسیب DNA اسپرم و روشن شدن نقش دقیق آن در IVF وICSI به نتایج باروری کمک می کنند. از آنجا که استفاده از تکنیک های جدید کمک باروری می تواند علی رغم نقایص عملکردی اسپرم منتج به حاملگی و تولد نوزاد شود، در نتیجه آنالیز منی به عنوان یک آزمایش برای تشخیص باروری و ناباروری کافی نبوده و نیاز به یک نشانگر بالقوه قوی تر وجود دارد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
73 -76
لینک کوتاه:
magiran.com/p1804370 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.