روش ساده و کم هزینه جهت جداسازی مونوسیت ها

چکیده:
زمینه و هدف
مونوسیت ها یکی از اجزای مهم سیستم ایمنی هستند که در پاسخ های التهابی و پاسخ های ایمنی ذاتی نقش مهمی ایفا می کنند؛ بنابراین جداسازی این سلول ها در تحقیقات ایمنی شناسی دارای اهمیت فراوان بوده و به همین دلیل روش های مختلفی برای جداسازی این سلول ها ابداع شده است. یکی از کم هزینه ترین و آسان ترین روش ها جداسازی با استفاده از خاصیت چسبندگی این سلول ها است که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته است.
روش کار
در این روش بعد از جداسازی سلول های تک هسته ای خون محیطی، با استفاده از خاصیت چسبندگی مونوسیت ها به سطح پلاستیکی این سلول ها از سوسپانسیون سلولی جدا سازی شدند و سپس با استفاده از آنتی بادی های اختصاصی نشاندار با رنگ فلورسنت (PE، FITC) متصل شونده به مارکرهای اختصاصی CD11b و CD14 بر سطح مونوسیت ها رنگ آمیزی گردید و درصد خلوص سلول های جداسازی شده مشخص شد.
یافته ها
پس از جدا سازی مونوسیت ها و بررسی آن ها با دستگاه فلوسایتومتری نتایج بیانگر این موضوع بود که 2/90 درصد از سلول های جداشده دو مارکر CD11b و CD14 را بیان می کردند.
نتیجه گیری
گرچه روش های جداسازی مختلفی برای مونوسیت ها وجود دارد اما هرکدام دارای مزیت ها و معایبی هستند. یکی از آسان ترین و کم هزینه ترین این روش ها جداسازی براساس خاصیت چسبندگی این سلول ها است که امکان جداسازی این سلول ها با درصد خلوص بالا را فراهم می کند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
30 -34
لینک کوتاه:
magiran.com/p1811757 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.