بررسی تاثیر ویژگی های سنگ شناسی در مقاومت و دوام سنگ های آتشفشانی مورد استفاده در پوشش محافظ میانگذر دریاچه ارومیه

پیام:
چکیده:
جهت حفاظت خاکریز میانگذر دریاچه ارومیه از سنگ های کوه های زنبیل و جزیره اسلامی استفاده شده است. با توجه به اهمیت این پوشش محافظ در حفاظت میانگذر، مطالعه کیفیت سنگ های آن جهت کنترل هوازدگی و تخریب، حائز اهمیت است. آب دریاچه ارومیه دارای شیمی خاصی بوده و یکی از علل اصلی تخریب سنگ ها تبلور نمک در منافذ سنگ ها می باشد.
در این مقاله به بررسی تاثیر ویژگی های سنگ شناسی در دوام سنگ های پوشش محافظ میانگذر بر اساس بررسی های محلی، نمونه برداری و مطالعات پتروگرافی و آزمایشات فیزیکی و مکانیکی پرداخته شده است. سنگ های استحصال شده از کوه زنبیل (سمت ارومیه) دچار هوازدگی کمتری نسبت به سنگ های استحصالی از شبه جزیره اسلامی شده اند که علت آن ویژگی های پتروگرافی سنگ هاست. بیش تر سنگ های مورد استفاده از نوع تراکیت، آندزیت، بازالت، تفریت، آگلومرا و لاتیت می باشد. در این میان سنگ های جزیره اسلامی به جز آندزیت، هوازدگی شدیدتری متحمل شده اند. خصوصیات بافتی نظیر اندازه ذرات و نوع هوازدگی تاثیر زیادی بر روی مقاومت و دوام سنگ های مورد استفاده دارد. افزایش اندازه ذرات منجر به کاهش مقاومت سنگ و دوام داری شده است. سنگ های جزیره اسلامی به دلیل دگرسانی بیش تر، دارای تخلخل و جذب آب بالایی می باشند. سنگ های کوه زنبیل به علت بافت میکرولیتیک و هم چنین نداشتن دگرسانی، قابلیت جذب آب کمتری داشته و دوام بالایی دارند. هم چنین وجود کانی های رسی ناشی از هوازدگی موجب پایین بودن وزن مخصوص سنگ های جزیره اسلامی شده است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
19 -31
لینک کوتاه:
magiran.com/p1812807 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!