بررسی خصوصیات مورفومتری پلایای میدان گل در دوره کواترنر

چکیده:

پلایای میدان گل در قطرویه از نظر تقسیمات سیاسی، جز استان فارس و کرمان در محدوده شهرستان نیریز واقع شده و شمال شرق این حوضه به استان کرمان متصل است. پلایای میدان گل، بین زون سنندج – سیرجان و چین خوردگی های زاگرس قرار گرفته است و مساحت آن، 520431000 متر مربع و بین عرض های 28 درجه و 39 دقیقه تا 29 درجه و 37 دقیقه شمالی و طول 54 درجه و 29 دقیقه تا 55 درجه و 16 دقیقه شرقی قرار دارد. هدف از این پژوهش بررسی خصوصیات مورفومتری پلایای میدان گل در دوره کواترنر کواترنر می‌باشد. به همین خاطر با استفاده از نقشه توپوگرافی، تصاویر ماهواره‌ای، نقشه زمین شناسی، نقشه گسلها، نقشه ژئومورفولوژی، نقشه خاکشناسی منطقه، در این پلایا اقدام گردید. تهیه نقشه تراس های موجود در پلایای میدان گل با استفاده از نرم افزار arc GIS .برای بررسی علت قبض و بسط شدن محدوده مورد مطالعه در دوره کواترنر پرداخته شد. نتایج تحقیق نشان داد در مرز پلایا و دشت سر فرسایشی میزان تراز سطح ایستابی بالاتر می باشد. این موضوع به جنس رسوبات این قسمت مربوط می شود. به گونه ای که در این قسمت رسوبات متوسط دانه، قرار گرفته و با حرکت به سمت پلایا به رسوبات ریز دانه و نسبتا شور مرطوب تمایل پیدا می کنند. تغییرات تراز آب، در نتیجه نوسانات میزان آب های ورودی و خروجی)تبخیر (از حوضه صورت می گیرد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
141 -158
لینک کوتاه:
magiran.com/p1820786 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.