مروری بر شاخص های سلامت روان در مطالعات داخلی

چکیده:
مقدمه
مطالعه ی شاخص های سلامت روان برای ارزیابی وضعیت سلامت روانی در سطوح مختلف در نظام سلامت اهمیت زیادی دارد. در این راستا، مطالعه ی حاضر با هدف تعیین شاخص های سلامت روان طبق نتایج مطالعات داخلی انجام شد.
روش ها
این مطالعه، از نوع مروری نقلی بود که با جستجو از سال های 95-1379 در پایگاه های اطلاعاتی IranMedex،Google scholar، IRANDOC، SID و Magiran با استفاده از کلید واژه های سلامت روانی، بهداشت روانی، شاخص، معیار و ملاک صورت گرفت.
یافته ها
با بررسی 336 مقاله، شاخص های سلامت روان در 4 حوزه ی کلی از جمله روان شناختی با 34 طبقه، جسمانی با 12 طبقه، اجتماعی- فرهنگی با 19 طبقه، مدیریتی و معنوی با 9 طبقه، طبقه بندی شدند. طبق یافته های حاصل از 336 مقاله، بیشترین درصد مقاله ها مهارت های زندگی (10/7 درصد) و سپس، حمایت (اجتماعی، عاطفی، خدماتی و معنوی) (05/5 درصد) را به عنوان شاخص سلامت روانی معرفی کردند.
نتیجه گیری
با آگاهی از شاخص های سلامت روان، می توان بسته های آموزشی مناسب برای برنامه های پیش گیرانه حتی مداخلات درمانی روان شناختی تدوین و اجرا نمود. دستگاه های مرتبط با حوزه ی سلامت، می توانند از چنین محتوایی برای برنامه ریزی های روانی- اجتماعی استفاده کنند.
نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
209 -215
لینک کوتاه:
magiran.com/p1824605 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!