کاربرد نانوذرات در بیماری های قلبی عروقی

چکیده:
بیماری های قلبی عروقی عامل اصلی مرگ در اکثر نقاط جهان است. علی رغم تلاش های فراوان در حوزه پزشکی و دارویی همچنان آمار مرگ و میر بیماری های قلبی عروقی بسیار بالاست و این امر موید نیاز برای استراتژی های نوین درمانی می باشد. به منظور درمان موثرتر این بیماری ها، سامانه های دارورسانی هدفمند نظیر نانوذرات که می توانند توزیع دارو را در بدن کنترل و دارو را به صورت اختصاصی به محل اثر هدایت کنند، به عنوان راهکاری موثر مطرح می باشند. به این ترتیب با فراهم آوردن غلظت های موثر دارو در محل آسیب دیده اثربخشی افزایش و با محدودیت توزیع دارو در سایر بافت ها عوارض جانبی کاهش می یابد. در این مقاله با هدف جمع بندی اجمالی تحقیقات صورت گرفته در زمینه کاربرد نانوذرات در بیماری های قلبی عروقی، مطالعات تحقیقاتی صورت گرفته بر روی نانوذرات (لیپوزوم ها، میسل ها، نانوذرات پلیمری و نانوذرات فلزی) برای درمان بیماری های آترواسکلروز، گرفتگی مجدد عروق بدنبال بالن آنژیوپلاستی و کاشت فنر و انفارکتوس میوکارد مورد بررسی قرار خواهند گرفت. اگر چه مطالعات فعلی حاکی از اثربخشی نانوحامل ها در بیماری های مذکور می باشد، اما هنوز مطالعات متعددی برای بهینه کردن آن ها برای این کاربرد باید صورت گیرد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
34 -45
لینک کوتاه:
magiran.com/p1824736 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!