هور شریعتمدار، هویتی پنهان در عرصه فرش دستباف

چکیده:
در عرصه فرش دستباف ایران، مناطقی گوناگون با دیرینه ای متفاوت وجود دارند که برخی از آنها همچنان ناشناخته باقی مانده یا به فراموشی سپرده شده اند. یکی از این موارد منطقه باستانی «ایج» و فرش هور شریعتمدار است که در زمانی نه چندان دور، از شاهکارهای بی نظیر فرش بافی فارس محسوب می شد. بی تردید از جمله پژوهش های ضروری در پهنه فرش دستباف، بیرون کشیدن و آشکار نمودن چنین گنجینه های فرهنگی از زیر غبار ها و ناپیدا های روزگار است. پژوهش حاضر با هدف معرفی این هویت پنهان با همه ویژگی هایش و از جمله خصوصیات طرح و مفاهیم نهفته در آرایه های نمادین آن صورت پذیرفته است و با استفاده از مطالعه میدانی و کتابخانه ای تلاش کرده توانمندی های هنرمندان خلاق و بافندگان گمنام این فرش خاص را در معرض مطالعه پژوهشگران و علاقه مندان فرش این مرز و بوم قرار دهد. ناگفته های آشکار شده در این جستار، می تواند به افزایش داده های مورد نیاز در برنامه ریزی ها و پژوهش های کاربردی فرش ایران مساعدت نماید. همچنین این تحقیق اصیل، از امحاء اطلاعات فرش مورد نظر پیشگیری نموده و زمینه های احیاء و رونق دوباره آن را در منطقه ایج و استهبان فارس فراهم می کند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
95 -112
لینک کوتاه:
magiran.com/p1826048 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.