استفاده از تبدیل فضا برای حل مسئله فروشنده دوره گرد با معیار فاصله جغرافیایی

نویسنده:
چکیده:
یکی از مسائل بهینه سازی مهم در حوزه الگوریتم های ترکیباتی، مسئله فروشنده دوره گرد است. با توجه به کاربردهای فراوان، حل این مسئله مورد توجه پژوهشگران است و به طور خاص به عنوان یک مسئله مهم تحلیل شبکه در فناوری های اطلاعات مکانی کاربرد دارد. علی رغم صورت ساده، حل کلی این مسئله از درجه پیچیدگی NP-سخت است. به همین جهت روش های ابتکاری زیادی در کاربردهای عملی پیشنهاد شده است. در این مقاله از روش تصویرسازی نقشه برای تبدیل فضا از نسخه ای از مسئله فروشنده دوره گرد با معیار فاصله جغرافیایی به نسخه ساده تر با معیار فاصله اقلیدسی استفاده شده است. در ادامه مقاله یکی از روش های ابتکاری حل این مسئله بهبود داده شده است. نتایج تجربی بر روی مجموعه داده های واقعی در مقایسه با روش های مشابه، نشان دهنده برتری روش پیشنهادی به لحاظ کیفیت پاسخ و زمان دستیابی به آن است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1691 -1699
لینک کوتاه:
magiran.com/p1827812 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.