طراحی و پیاده سازی کنترل کننده پیش بین توان برای ژنراتور القایی دو سو تغذیه توسط مولفه های dq جریان روتور در سیستم تبدیل انرژی میکرو نیروگاه آبی

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:
میکرو نیروگاه های برق آبی امروزه به عنوان یک منبع اصلی از انرژی های تجدید پذیر به حساب می آیند. آنها قابل اعتماد و در تولید حجم کمی از انرژی بسیار کارآمد هستند. این نیروگاه ها غالبا برق نواحی روستایی را تولید می کنند؛ با این وجود، واحدهای تولیدی میکرو برق آبی عموما از شبکه برق جدا شده و نیاز به سیستم های کارآمد کنترلی برای حفظ پارامترهایی نظیر توان و فرکانس در هر شرایط کاری دارند. در ساختار میکرو نیروگاه آبی از دو ماشین به نام های ژنراتور القایی دو سو تغذیه (DFIG) و ماشین سنکرون آهنربای دائم (PMSM) استفاده شده است. ژنراتور DFIG در دسته ژنراتورهای سرعت متغیر قرار گرفته و به دلیل تنش مکانیکی کمتر و بازده بیشتر، از آنها بسیار استفاده می شود. یکی از مزایای مهم این ژنراتورها، کنترل توان اکتیو و راکتیو است. در این مقاله طراحی نوینی از یک کنترلر بر اساس استراتژی کنترل پیش بین نشان داده شده است که وظیفه آن، کنترل توان های اکتیو و راکتیو ژنراتور القایی دو سو تغذیه مبتنی بر سیستم تبدیل انرژی میکرو نیروگاه آبی می باشد. نتایج شبیه سازی با Matlab/Simulinkو نتایج آزمایشگاهی با پلت فرم میکروکنترلر STM32F407موثر بودن، مقاوم بودن و دقیق بودن این کنترلر را نشان می دهد.
زبان:
فارسی
صفحات:
64 تا 76
لینک کوتاه:
magiran.com/p1828228 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!