تاملی بر صلاحیت تدوین و ارائه ی لوایح قضایی به مجلس: نقد رویه ها و رویکردها

پیام:
چکیده:
بند 2 اصل 158 قانون اساسی به صلاحیت رئیس قوه ‏ی قضاییه در تهیه‏ی لوایح قضایی اشاره کرده است، با این حال مفاد اصول 74 و 102 قانون اساسی و مشروح مذاکرات مجلس بررسی نهایی قانون اساسی در سال 1358 مبنی بر عدم تصویب اصل 144 پیش‏نویس قانون اساسی حاکی از عدم صلاحیت رئیس قوه‏ ی قضاییه در ارائه‏ ی لایحه به‏ طور مستقیم به مجلس شورای اسلامی است. این نوشتار درصدد پاسخ به این پرسش است که حدود صلاحیت‏ های قوای مجریه و قضاییه در تهیه و ارائه‏ ی لایحه‏‏ ی قضایی به مجلس و راهکارهای حل چالش‏ های بین دو قوه چیست. لزوم اصل همگرایی بین قوا و رعایت ملاحظات هر قوه به ‏طور خاص در تهیه و ارائه‏ ی لایحه ‏ی قضایی به مجلس، ایجاب می‏کند هر دو قوه به ‏صورت توافقی، لایحه‏ ی مشترکی ارائه کنند و در صورت اختلاف دیدگاه، نظرهای هر کدام به‏ طور مستقل برای تصمیم ‏گیری به مجلس ارائه شود. رسیدن به این هدف، مستلزم توجه به این موضوع در سیاست‏ های کلی قانونگذاری است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
67 -88
لینک کوتاه:
magiran.com/p1828802 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!