تربیت اسلامی و رابطه آن با اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی

چکیده:
هدف این پژوهش، شناسایی رابطه تربیت، اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی در اسلام است. برای رسیدن به این هدف،دیدگاه اسلام از منظر قرآن و احادیث و روایات مربوط به پیامبر اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت و صاحب نظران اسلامی مورد بررسی قرار گرفت. روش پژوهش، کیفی است؛ بدین طریق که مطالب مربوط به سه رکن اساسی مقاله تا حدی از منابع معتبر استخراج گردیدند که می تواند مفاهیم کلیدی را تعریف و با تجزیه و تحلیل داده ها رابطه آن ها را نشان دهد. یافته های پژوهش نشان می دهند، اقتصاد مقاومتی تا حدود بسیار زیادی، همان روش اقتصاد اسلامی است که در کشور ما کمتر مورد توجه قرار گرفته است؛ در نتیجه، سبک زندگی مبتنی بر اعتقادات اسلامی (در خصوص زندگی اقتصادی فرهنگی) گرفتار مشکلات فروانی شده است. نتایج پژوهش توصیه می نماید که برنامه ریزان و طراحان اقتصادی بایستی با مبانی نظری اقتصاد اسلامی و روش های اقتصادی آن آشنا شوند و بر اساس این مبانی نظری، سازمان ها و ساختارهای اقتصادی توانمند را به وجود آورند و تمام افراد جامعه را با روش های اقتصاد اسلام آشنا و تربیت نمایند تا رفتارهای اقتصادی متناسب با اعتقادات اسلامی در زندگی افراد به وجود آید و شامل بخشی از سبک زندگی اقتصادی در فرهنگ و تمدن اسلامی گردد.
زبان:
فارسی
صفحه:
155
لینک کوتاه:
magiran.com/p1833492 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!