ارائه یک مدل زنجیره تامین یکپارچه مبتنی بر ارزش با در نظرگیری نسبت های مالی در تصمیمات مالی

چکیده:
توجه به یکپارچگی تصمیمات مالی و فیزیکی برای رسیدن به رشد پایدار ارزش، امری حیاتی است. دراین بین مدیریت زنجیره تامین مبتنی بر ارزش، با در نظر گرفتن عواملی مانند مدیریت سرمایه در گردش، دارایی ها و بدهی ها، تلاش دارد به این مهم دست یابد. تصمیمات مرتبط با مدیریت دارایی ها و بدهی ها و نیز نحوه و میزان تامین مالی، همواره یکی از مهم ترین تصمیماتی است که هر بنگاه اقتصادی با آن مواجه است. چنین تصمیماتی تحت تاثیر برخی نسبت های مهم مالی قرار دارند که تاکنون در مدل های بهینه سازی زنجیره تامین به آن ها توجه نشده است. در این مقاله، یک مدل برنامه ریزی خطی عدد صحیح مختلط به منظور یکپارچه سازی تصمیمات مالی و فیزیکی در یک زنجیره تامین چند سطحی، چند دوره ای و چندمحصولی با هدف بیشینه نمودن ارزش افزوده اقتصادی، به عنوان یکی از پرکاربردترین معیارهای سنجش ارزش، ارائه شده است. یکی از مهم ترین وجوه متمایزکننده این مقاله، تامین مالی از طریق استقراض کوتاه مدت مشروط بر رعایت نسبت های مهم مالی است. در ضمن، عواملی چون پیش خرید و پیش فروش در کنار خریدوفروش مدت دار و توجه به ارزش زمانی پول از دیگر عناصر متمایزکننده این مقاله هستند. در قسمت نتایج، پس از ارائه مسائلی با ابعاد مختلف و تائید اعتبار و کارایی مدل پیشنهادی، به بررسی اثرات تغییرات نرخ نسبت های مالی و وجود شرایط خریدوفروش نقدی و مدت دار بر روی ارزش زنجیره پرداخته شده است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
113 -136
لینک کوتاه:
magiran.com/p1833587 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!