تاریخ و زمان در رمان یوزپلنگ اثر جوزپه تومازی دی لامپه دوزا

نویسنده:
چکیده:
شخصیت جوزپه تومازی دی لامپه دوزا هم چون آثارش او را فردی خارج از دسته بندی های معمول قرار می دهد. او که وارث یک خانواده اشرافی سیسیلی کهن است با زنی روان کاو که از یک خاندان مهم بالتیک از کشور لیتوانیاست، به نام لیسی ولف، ازدواج می کند. لامپه دوزا که در ادبیات انگلیسی و فرانسه خبره است و نویسنده ای منزوی و درواقع به دور از عرصه اجتماعی و فرهنگی ایتالیای بعداز جنگ جهانی است بیش تر «اروپایی» تا «ایتالیایی» و مطمئنا «سیسیلی» محسوب می شود. یگانه رمان او به نام یوزپلنگ در واپسین سال عمرش به رشته تحریر درآمده است که پیش درآمد، انعکاس، و نشانه هایی از آن در داستان های کوتاهش به خصوص پری دریا و دیگر عناوین بسیار معدود آثار و خاطرات زندگی نامه اش به چشم می خورد. لامپه دوزا در حکایت وقایع یک خانواده اشرافی سیسیلی با پس زمینه نهضت احیای ملی ایتالیا طی بیست سال (1860-1880) به بازآفرینی تجارب خانوادگی اش می پردازد، با انتخاب سیسیل دن فابریتزیو سالینا به منزله استعاره جهانی هستی شکننده و فانی بشر که فراتر از بعد زمان و مکان پیش می رود. شوخ طبعی و درعین حال روحیه تراژیک لامپه دوزا سالینا مفهوم مرگ و بدبینی ذاتی به «تقدیر باشکوه و متعالی» آدمی در عرصه تاریخ جوزپه تومازی را در جایگاه برجسته ترین سبک ادبی سیسیل قرار می دهد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
انگلیسی
صفحات:
37 -47
لینک کوتاه:
magiran.com/p1840727 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!