اثرات حفاظتی عصاره ی عناب در برابر نفوذپذیری سد خونی- مغزی، فعالیت گلوتاتیون پراکسیداز و کاتالاز در مدل سکته ی مغزی

چکیده:
مقدمه
عناب، گیاهی دارویی با خواص آنتی اکسیدانی قوی است که در سرتاسر جهان به عنوان غذا و دارو مصرف می شود. مطالعات اخیر نشان می دهد عصاره ی عناب، سبب سرکوب التهاب و کاهش آسیب استرس اکسیداتیو است. با توجه به این که سکته ی مغزی سومین عامل مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته است، مطالعه ی حاضر با هدف بررسی اثرات حفاظت نورونی عصاره ی عناب در برابر آسیب ناشی از سکته ی مغزی بر روی استحکام سد خونی- مغزی و فعالیت دو آنزیم گلوتاتیون پراکسیداز و کاتالاز انجام شد.
روش ها
در این مطالعه ی تجربی، از 15 گروه 7 تایی Rat نر نژاد Wistar استفاده شد که عبارت از دو گروه شاهد سالین، دو گروه Sham، دو گروه سکته ی مغزی، گروه های سالم و سکته با دوزهای 100، 250 و 500 میلی گرم/کیلوگرم روزانه از عصاره ی عناب بودند. پس از 30 روز تیمار خوراکی، حیوانات به مدت 60 دقیقه در معرض انسداد شریان مغز میانی قرار گرفتند. بعد از 24 ساعت از برقراری جریان خون مجدد، میزان فعالیت گلوتاتیون پراکسیداز و کاتالاز نواحی کورتکس و هیپوکمپ و همچنین، نفوذپذیری سد خونی- مغزی بررسی شد.
یافته ها
تجویز خوراکی عصاره ی عناب در دوز 250 میلی گرم/کیلوگرم در مدل سکته ی مغزی سبب کاهش نفوذپذیری سد خونی- مغزی در کورتکس شد. دوزهای 250 و 500 میلی گرم/کیلوگرم عناب در کورتکس و هیپوکمپ و دوز 100 میلی گرم/کیلوگرم در هیپوکمپ، فعالیت کاتالاز را افزایش دادند.
نتیجه گیری
نتایج به دست آمده از این مطالعه، به وضوح نشان می دهد که عناب دارای پتانسیل قابل توجهی در پیش گیری از سکته ی مغزی می باشد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
379 -385
لینک کوتاه:
magiran.com/p1841291 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.