مروری بر انواع اسناد نوشتاری جعلی و برخی روش های شناسایی آن ها

پیام:
چکیده:
جعل زمانی رخ می دهد که فردی به صورت آگاهانه به جهت فریب اشخاص حقیقی و یا حقوقی چیزی را دچار تغییر می کند. اگرچه جعل تاریخ کهنه ای دارد اما در قرن بیستم با پیشرفت فناوری افزایش زیادی داشته است. از میان انواع مختلف جعل، در این مقاله، هدف ما مروری بر جعل اسناد می باشد. در جعل اسناد نوشتاری، سه مورد ممکن است رخ دهد: 1- خط خطی کردن متن 2- اضافه کردن به متن 3- مساله برخورد خطوط. آگاهی از هر یک از این سه مورد و توانایی شناسایی هر کدام جهت جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی الزامی می باشد. یکی از موارد مرتبط با جعل سند در موارد قضایی تشخیص توالی چاپ و مرکب از یکدیگر می باشد. روش هایی که تاکنون در این حوزه به کار برده شده است، با مشکلات زیادی همراه بوده که این امر موجب گسترش تحقیقات برای استفاده در پرونده های واقعی می شود. هدف این مقاله آشنایی با انواع جعل و برخی از روش های تشخیص اسناد جعلی می باشد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
51 -61
لینک کوتاه:
magiran.com/p1844040 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.