بررسی ضخامت لایه فیبر عصبی شبکیه در بیماری مولتیپل اسکلروزیس عودکننده-بهبودیابنده: یک مطالعه آینده نگر

پیام:
چکیده:
هدف
مطالعات قبلی نشان میدهد که ضخامت لایه فیبر عصبی شبکیه (RNFL) در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس کاهش می یابد و میتواند نشانگر فعالیت بیماری در پیگیری بیماران باشد. در این مطالعه ما با هدف مقایسه ضخامت RNFL در بیماران مبتلا به ام اس عود کننده-بهبود یابنده (RRMS) طی سه سال پیگیری شدیم.
روش ها
در این مطالعه آینده نگر، بیماران مبتلا به تشخیص RRMS و با سابقه التهاب عصب بینایی وارد شدند. مشخصات دموگرافیک و ویژگی های بیماری جمع آوری شد و آنها تحت تصویر برداری OCT قرار گرفتند. OCT پس از سه سال تکرار شد و مقادیر به دست آمده مقایسه شد.
یافته ها
در مجموع 12 بیمار (11 زن) با میانگین سنی 6/1 ± 35/6 سال و میانگین مدت بیماری 5/8 ± 5/3 در مطالعه گنجانده شدند. ضخامت RNFL برابر با 9/15 ± 101/27 میکرومتر و 7/96 ± 92/00 در چشم چپ به ترتیب در ابتدا و پس از 3 سال (P-value <0.001) بود. در سمت راست، ضخامت RNFL به ترتیب در ابتدا و پس از 3 سال (014/0 = p) براب بار 16/37 ± 99/72 میلیمتر و 20/35 ± 86/36 میکرومتر بود.
نتیجه گیری
در مقایسه با درمان تنظیم کننده ایمنی، میزان قابل توجهی از کاهش ضایعات RNFL در بیماران RRMS بعد از 3 سال پیگیری مشخص شد. ما OCT را به عنوان یک ابزار ارزان و قابل قبول برای اندازه گیری نتیجه بیماری در مبتلایان به RRMS توصیه می کنیم.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
106 -109
لینک کوتاه:
magiran.com/p1850101 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.