مروری بر روش های سنتز آلکیل آزیدها و کاربردهای آنها در صنایع نظامی

پیام:
چکیده:
ترکیبات آزیدی کاربردهای وسیعی در صنایع نظامی و غیرنظامی دارند. از جمله کاربردهای این ترکیبات استفاده در تولید داروها یا مواد حدواسط داروها، تولید پلیمرهای حلقوی بزرگ از طریق واکنش های کلیک، تولید کیسه هوای خودرو، بایندر های پرانرژی نظیر گلیسیدیل آزیدو پلیمر، اکسیدکننده، نرم کننده و افزودنی های اصلاح کننده سرعت سوزش در پیشرانه های جامد مرکب را می توان نام برد. با توجه به تنوع کاربرد آلکیل آزیدها، سنتز این ترکیبات بسیار حائز اهمیت می باشد. عموما برای سنتز آلکیل آزیدها از طریق انجام واکنش های SN2 بین آلکیل هالیدهای مربوطه و سدیم آزید استفاده می شود؛ با این وجود روش های سنتز مستقیم آن ها از مواد اولیه الکلی که به لحاظ تجاری در دسترس می باشند، دارای جذابیت بیشتری می باشد. در این مقاله سعی شده است تا ضمن ارائه روش های سنتز آلکیل آزیدها، کاربردهای نظامی این ترکیبات نیز مورد بررسی قرار گیرد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
23 -29
لینک کوتاه:
magiran.com/p1855604 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!