مطالعه مقایسه ای جذابیت اقتصادی و مالی قراردادهای جدید (IPC) و بیع متقابل نمونه موردی میدان نفتی در بلوک اناران

چکیده:
در طول سالیان گذشته که قراردادهای بیع متقابل به منظور توسعه میادین نفت و گاز کشور مدنظر قرار می گرفت، این امکان برای سرمایه گذاران و شرکت های داخلی و بین المللی فراهم بود تا با استفاده از چارچوب این قراردادها، قراردادهای خدماتی را اجرایی کنند اما دست اندرکاران با توجه به وضعیت کشورهای رقیب، بازخوردهای سرمایه گذاران، پیمانکاران و کارفرمایان و در تلاش برای جذب سرمایه بیشتر برآن شدند تا الگوی جدید قراردادهای توسعه میدان (IPC) را عرضه کنند. یکی از نگرانی های ذی نفعان و کارشناسان تفاوت های این دو الگوی قراردادی خصوصا در بخش های اقتصادی و مالی است. در این مقاله با در نظر گرفتن اطلاعات مربوط به یکی از میادین نفتی در بلوک اناران الگوی مالی قراردادی بیع متقابل و قراردادهای جدید (IPC) بررسی و مقایسه شده و تاثیرات آن در نحوه بازپرداخت ها، پاداش و نرخ بازگشت سرمایه نشان داده می شود، همچنین منافع اقتصادی ایجادشده در این قراردادها نیز بررسی شده است. همان طور که در این مطالعه نشان داده خواهد شد، قراردادهای جدید امکانات جدیدی برای طرفین ایجاد خواهند نمود که به واسطه آن ها هم کارفرما با رسیدن به تولید تجمعی، بیشتر منتفع خواهد شد و هم پیمانکار پاداش بیشتری کسب خواهد کرد ضمن اینکه طرفین در برابر نوسانات قیمت نفت مصونیت بیشتری خواهند داشت.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
89 -108
لینک کوتاه:
magiran.com/p1864368 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!