شته های گال زای صنوبر در استان خراسان رضوی با معرفی دو گونه جدید برای فون ایران

چکیده:
شته های جنس Pemphigus Harting (Hemiptera: Aphididae: Eriosomatinae) از مهم ترین شته های گال زای درختان صنوبر به شمار می روند. علی رغم اهمیت اقتصادی خسارت شته های گالزا روی درختان صنوبر، تاکنون مطالعه اختصاصی برای معرفی آنها انجام نشده است. در بررسی هایی که در بهار 1396 بر روی درختان صنوبر استان خراسان رضوی صورت گرفت، تعداد 9 گونه شته گال زا از روی درختان صنوبر به شرح زیر جمع آوری و شناسایی شدند:Pemphigus borealis Tullgren، 1909*; P. bursarius Linnaeus، 1758*; P. immunis Buckton، 1896 P. passeki Börner، 1952**; P. populi Courchet، 1879*; P. populinigrae Schrank، 1801**; P. protospirae Lichtenstein، 1885*; P. spyrothecae Passerini، 1856*; P. vesicarius Passerini، 1861.
در بین گونه های شته جمع آوری شده، گونه هایی که با یک ستاره و دو ستاره مشخص شده اند به ترتیب برای اولین بار از خراسان رضوی و ایران گزارش می شوند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
221 -229
لینک کوتاه:
magiran.com/p1864904 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.