امکان سنجی کاهش انتشارگازهای گلخانه ای در واحدهای تولیدی شیر با بکارگیری سامانه های بیوگاز

پیام:
چکیده:
بخش دامپروری به عنوان یکی از عوامل اصلی آلودگی زیست محیطی شناخته شده است. این در حالی است که بخش دامپروری به صورت بالقوه قابلیت تولید انرژی از منابع سازگار با محیط زیست را دارا می باشد. بر این اساس، هدف از این مطالعه بررسی امکان کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با بکارگیری سامانه های بیوگاز در واحدهای تولیدی شیر در کشور ایران می باشد. با توجه به این که نهاده های سوخت دیزل و الکتریسیته در این واحدها سهم نسبتا بالایی از کل انرژی مصرفی را به خود اختصاص می دهند، از این رو بخش قابل توجهی از انتشار گازهای گلخانه ای را در بر می گیرند. بررسی ها به منظور تعیین روند آلاینده های متصاعد شده ناشی از مصرف این نهاده ها، در پنج سناریو 1%، 5%، 10%، 50% و 100% استفاده از انرژی بیوگاز در تامین انرژی مورد نیاز واحدهای تولیدی شیر صورت گرفت. نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که امکان کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با استفاده از انرژی بیوگاز در سناریوهای مختلف به ترتیب معادل 86/1، 92/4، 91/9، 90/49 و 57/99 درصد می باشد. از این رو، بکارگیری سامانه های بیوگاز در واحدهای تولیدی شیر علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز می تواند در کاهش گازهای گلخانه ای موثر واقع شود
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
115 -134
لینک کوتاه:
magiran.com/p1870632 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.