توسعه مدل بهینه فنی - اقتصادی یکپارچه سازی نیروگاه هسته ای دو مداره PWR با آب شیرین کن حرارتی MED

نویسنده:
پیام:
چکیده:
در این تحقیق ارزیابی فنی، اقتصادی و مالی مدل بهینه دریافت حرارت از نیروگاه هسته ای بخاری دو مداره رآکتور آب تحت فشار (PWR) برای کاربرد در آب شیرین کن حرارتی تقطیری چند مرحله ای (MED) توسعه داده شده است. ارزیابی مدل شبیه ساز این طرح در نرم افزار DE-TOP نشان می دهد که مدل بهینه سیستم بر اساس استخراج بخشی از بخار زیرکش هیتر شماره 3 نیروگاه برای تغذیه آب شیرین کن حرارتی و بازگردش آن با دمای پایین تر به هیتر شماره 2 نیروگاه به عنوان گزینه برتر این یکپارچه سازی می باشد. تحلیل نتایج این مدل در نقطه بهینه یکپارچه سازی نیروگاه هسته ای به ظرفیت MWe1007 با آب شیرین کن با ظرفیت 70 هزار مترمکعب، افزایش راندمان کلی بهره گیری از انرژی حرارتی به میزان 3% و کاهش تولید توان الکتریکی خالص سیکل تولید توان به میزان MWe16 را نشان می هد. هزینه سرمایه گذاری اولیه احداث تاسیسات در حدود 165 میلیون دلار و مطابق نرخ بازده داخلی 30 % مورد انتظار سرمایه گذار در دوره بهره برداری 15 ساله، قیمت تمام شده هر مترمکعب آب تولیدی برابر 30،375 ریال برآورد می گردد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
63 -84
لینک کوتاه:
magiran.com/p1870635 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.