بهینه سازی چند هدفه برای تامین تقاضای برق با استفاده از زمانبندی منابع تجدیدپذیر و منابع معمول

پیام:
چکیده:
به علت افزایش تقاضای برق، کاهش منابع سوخت های فسیلی و کاهش خروج دی اکسید کربن بکارگیری از منابع انرژی های تجدیدپذیر یکی از استراتژی های مهم دنیای پیشرفته صنعتی می باشد. در این تحقیق برای تامین تقاضای برق یک شهر با استفاده از منابع تجدیدپذیر مانند صفحه های فتوولتائیک و توربین های بادی که قابلیت ذخیره سازی انرژی در باتری را دارند و منابع حرارتی معمول که نقش یک منبع جایگزین را ایفا می کنند استفاده میگردد. حداکثر مقدار انرژی که صفحه های خورشیدی و توربین های بادی می توانند در طول هر ساعت از شبانه روز تولید کنند به ترتیب به توابعی بستگی دارند که خود به میزان تابش خورشید و سرعت وزش باد برای هر ساعت وابسته است. یک قابلیت اطمینانی در مورد انرژی تولیدی هر منبع برای هر ساعت قابل تخمین می باشد. هدف حداقل کردن هزینه و حداکثر کردن قابلیت اطمینان می باشد. یک مدل برنامه ریزی غیرخطی دو هدفه برای مساله مورد نظر تعریف می گردد. از آنجایی که اهداف در تناقض هستند دستیابی به یک حل بهینه منفرد که هر دو هدف را بهینه کند امکان پذیر نمی باشد لذا از الگوریتم فراابتکاری ژنتیک دو هدفه بر مبنای مرتب سازی نامغلوب برای نمایش خروجی الگوریتم در نظر گرفته شده است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
102 -113
لینک کوتاه:
magiran.com/p1872533 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.