بررسی جرم شناختی آزارهای جنسی زنان در محیط های شغلی

چکیده:
آزار جنسی از مصادیق خشونت علیه زنان است که بحث سلامت و امنیت محیط کار را به چالش کشانده است و امروزه با افزایش زنان شاغل به یک مسئله مهم اجتماعی تبدیل شده است.تا وقتی که دیدگاه مرد سالار و نابرابری جنسیتی در جامعه وجود داشته باشد قربانیان تمایلی به بیان تجربیات مربوط به آزار جنسی خود در محیط شغلیشان را ندارند و این امر باعث توجه کمتری به این مسئله می شود.با این حال توجه کمتر به این مسئله اجتماعی،از اهمیت آن نمی کاهد بلکه لزوم اقدام عملی برای کاهش قربانیان و رفع پیامدهای منفی ناشی از آن را دو چندان می نماید.
در مورد آزار جنسی به دلیل قبح بیان مسائل مربوط به آن در هیچ جای جهان آمار دقیقی در دسترس نمی باشد ولیکن تجربیات دوستان و همکاران و...حاکی از آن است که آزار جنسی در محیط های شغلی صورت می گیرد و امری فراگیر شده است.آنچه اهمیت دارد احساس اضطراب،ناامنی و رفتارهای تبعیض آمیزی است که از سوی آزاردهندگان اعمال می شود که به دلیل تن دادن یا تن ندادن به خواسته های آنان می باشد که پیامدهای منفی بسیاری را برای زنان و حتی جامعه در پی دارد.در صورت آزار جنسی و عدم امنیت در محیط شغلی،زنان نه تنها نمی توانند وظایف و مسئولیت های شغلی خویش را ایفاء نمایند بلکه به دلیل فشارهای روانی که از سوی آزار دهندگان صورت می گیرد ممکن است یا به خواسته های آنان تن دهند یا در نهایت و از روی ناچاری محیط کار را ترک نمایند که متاسفانه هر یک از آنها پیامدهای خاص خود را دارا می باشد.با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع تاکنون در ایران به طور جدی به آن پرداخته نشده است لذا به نظر می رسد مسئله آزار جنسی در محیط کار باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد تا با معلوم شدن لایه های پنهان آن بتوان راهکارهای مناسبی برای رفع یا کاهش آن ارائه داد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -12
لینک کوتاه:
magiran.com/p1876246 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.