شرکت در قتل از منظر قانون و رویه قضایی

چکیده:
گاهی شرکت یک یا چند نفر در عملیات اجرایی جرم باعث قتل یک نفر می شود، در قانون فرد یا افرادی که بتوان فعل کشتن را به او استناد کرد قاتل می باشد، و اگر چند نفر باشند این افراد شریک در قتل خواهند بود به دلیل اینکه شرکا جرم نیز مانند مباشر اصل جرم مجازات خواهند شد در بحث شرکت در قتل در مورد شرکا اختلافاتی وجود دارد و بحث اشتراک در قتل، یکی از مسائل مبتلا به باب قصاص می باشد که دادگاه های کشور در حکم چنین موارد دچار تعدد و تعارض آرا شده اند. علت این تعدد و تعارض عدم تشخیص استناد قتل به مرتکبین می باشد. باید توجه نمود که قصاص از احکامی است که به جان و آبروی افراد وابسته است. لذا دقت در اجرای آن و شناخت همه مسائل و مشکلات آن ضروری است.این تحقیق به صورت توصیفی- تحلیلی صورت گرفته است. آنچه که در این مقاله به آن پرداخته می شود مفهوم مشارکت در قتل از منظر فقه و قانون است، ابتدا به مجازات شرکا در قتل خواهیم پرداخت، سپس نقش شرکا در باب عنصر مادی و معنوی را در قتل بررسی می نماییم و در آخر نیز به تشخیص شرکت در قتل در رویه قضایی خواهیم پرداخت.
این تحقیق به صورت توصیفی-تحلیل بوده و روش جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه و ابزار فیش برداری از کتب، مقالات و سایتهای اینترنتی می باشد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
27 -38
لینک کوتاه:
magiran.com/p1876249 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.