مفهوم کلمه «ولد» در آیات ارث و تاثیر آن در سهم الإرث نوه های یتیم

چکیده:
در آیه شریفه﴿...فإن لم یکن له ولد و ورثه ابواه...﴾(نساء، 11)، یقینا کلمه«ولد»، شامل نوه ها و نسل های پایین تر میت نیز می شود، زیرا اگر تنها به معنی فرزند باشد، لازم می آید با نبود فرزند، تمامی ارث به والدین برسد، ولی چنین نیست. البته از تفاوت مفهوم «ولد» با «ابن» استفاده می-شود: اولا با وجود فرزند میت، دیگر هیچ ارثی به فرزندان همان فرزند نمی رسد. ثانیا ملاک در تقسیم ارث، فرزند بلاواسطه میت است. و اما چرا با وجود فرزند، نوه های یتیم میت نیز از ارث محروم می گردند، محل نقد و بررسی است. زیرا قائم مقامی، صفت بالقوه نوه است که با مرگ واسطه، فعلیت می یابد نه این که واسطه، این ویژگی را بر وی تفویض کند، تا گفته شود: اگر در زمان مرگ میت، واسطه زنده نباشد دیگر ارثی به وی تعلق نمی گیرد تا به قائم مقامش انتقال یابد. از طرف دیگر، یک فرزند نمی تواند برای برادرزاده ها و خواهرزاده های یتیمش که وی میان آنان و میت واسطه نبوده، حاجب گردد. نتایج حاصله نشان می دهد: لفظ مشترک«ولد» و استفاده از اصل قرابت به جای قاعده حجب حرمانی در تعیین درجه، موجب گردیده که یک فرزند، نوه های یتیم میت را نیز از ارث محروم کند. هدف این پژوهش، تبیین این مفهوم در آیات ارث است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
82 -92
لینک کوتاه:
magiran.com/p1876258 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.