عوامل خطرساز و محافظ رشد کودکان

چکیده:
مقدمه و اهداف
سال های اول زندگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا آنچه در دوران کودکی اتفاق می افتد در طول زندگی تاثیرات عمده ای بر سلامت فیزیکی و روانی خواهد داشت، بنابراین هدف پژوهش حاضر، ارائه خلاصه ای از عوامل خطرساز و محافظ متداولی است که رشد کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد.
مواد و روش ها
در پژوهش مروری حاضر، برخی مباحث مطرح شده مرتبط با عوامل خطرساز و محافظ رشد کودک، با استفاده از منایع اطلاعاتی Scopus، Springer، ScienceDirect و جستجوگر Google از سال های 1980 تا 2016 و با به کارگیری کلمات کلیدی عوامل خطرساز، عوامل محافظ، رشد بهنجار، کودک، آسیب شناسی روانی، مشکلات رفتاری و مشکلات هیجانی جستجو و مورد بررسی قرار گرفت.
نتیجه گیری
از بارداری تا دوران کودکیکیفیت روابط کودکان با بزرگسال ها و مراقبانشان و تمام محیط هایی که کودکان در آن زندگی می کنند و یاد می گیرند، تاثیر قابل توجهی بر رشد شناختی، هیجانی و اجتماعی آنها خواهد داشت، بنابراین لازم است تا دولت ها، سازمان های بهداشتی و خانواده ها محیط های امن، حمایتگر و روابط باثباتی که کودکان به آنها احتباج دارند را فراهم آورند.
نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
285 -300
لینک کوتاه:
magiran.com/p1876889 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.