خواص نوری و رنگ در صنایع بسته بندی

پیام:
چکیده:
بخش عمده مواد بسته بندی کننده از مواد غیر قابل تجزیه هستند که توجهی به افزایش تقاضای حفظ محیط زیست ندارند. بنابراین چند بسپار (پلیمر) زیستی در جهت توسعه مواد بسته بندی زیست تخریب پذیر در صنایع غذایی به کار برده شده اند. دراین مقاله، به بررسی انواع بسپارهای زیستی، جوهرهای چاپ و خواص نوری کاغذ پرداخته شده است. خواص ممانعتی، بستگی زیادی به نفوذ اکسیژن و رطوبت از مواد بسته بندی کننده دارند. امکان ارتقاء خواص محافظتی این مواد در مقابل شرایط جوی از طریق پوشش های چاپ شده وجود دارد. برای بهبود کارآیی ممانعتی مواد بسته بندی، جوهرهای جدیدی بررسی شده اند. تعیین خواص نوری در مواد بسته بندی به کنترل کیفیت و صرفه جویی منابع کمک می کند. گاهی در هنگام فروش کاغذ، خواص نوری مهم تر از خواص فیزیکی و مکانیکی است. خواص نوری کاغذ بسته بندی شامل رنگ، درجه روشنی، ماتی و جلا است. بهبود شرایط رنگ و ظاهر بسته بندی به ارتقاء کیفیت بسته بندی مواد کمک می کند. انجام آزمون های استاندارد درجه روشنی و رنگ به ارتقاء کیفیت چاپ و بسته بندی و نیز به صادرات کالا کمک می کند.
زبان:
فارسی
صفحه:
64
لینک کوتاه:
magiran.com/p1878173 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!