تعیین نوع، شرایط هوازدگی و جایگاه زمین ساختی سنگ مادر شیست-های کوارتز-فلدسپاتی دره سوردی دوشا، شمال شرق دریاچه زاینده رود، پهنه سنندج-سیرجان

پیام:
چکیده:
شیست های کوارتز-فلدسپاتی دره سوردی دوشا واقع در پهنه برشی شمال شهرکرد در قسمت مرکزی پهنه سنندج ? سیرجان قرار دارند. این سنگ های دگرگونی بافت لپیدوگرانوبلاستیک نشان می دهند و فراوان ترین کانی های آنها عبارتند از کوارتز، فلدسپار و بیوتیت می باشد. نمونه ها در نمودار log (Na2O/K2O) در برابر log (SiO2/A12O3) ماهیت گریوک تا شیلی را برای سنگ مادرشان نشان می دهند. بر اساس مشخصه های ژئوشیمیایی، مواد منشاء این این سنگ ها حاصل فرسایش، حمل و نقل و رسوبگذاری سنگ های فلسیتی آذرین و گرانیتوئیدی تحول یافته هستند. میانگین اندیس شیمیایی دگرسانی CIA و اندیس شیمیایی هوازدگی CIW علاوه بر نمودار دوبعدی Al/Na در برابر CIA برای سنگ مادر این شیست های کوارتز-فلدسپاتی، بیانگر هوازدگی متوسط در زمان تشکیل منشا رسوبی آنها می باشد. رسم نمودار SiO2در برابر (Al2O3c?4ژ) دیرین آب و هوای منطقه در زمان تشکیل این نهشته ها را خشک نشان می دهد. بر اساس اندیس Mn* و نسبت U/Th روشن می شود که محیط رسوبگذاری در گذشته شرایط اکسیدان داشته است. داده های ژئوشیمیایی جایگاه تکتونیکی حوضه رسوبی تشکیل سنگ مادر این سنگ ها را در ارتباط با جزایر کمانی قاره ای و حاشیه قاره ای فعال آشکار می سازد
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
79 -96
لینک کوتاه:
magiran.com/p1879533 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.