بررسی آزمایشگاهی جذب انرژی در چند لایه های فلز- الیاف شیشه تقویت شده با نانولوله های کربنی تحت ضربه سرعت پایین

پیام:
چکیده:
آسیب در برابر ضربه، یکی از مهم ترین انواع آسیب ها در سازه های هوایی است که می تواند به دلایل مختلفی به وجود آید. از آن جمله می توان به ضربه های سرعت پایین مانند سقوط ابزار حین تعمیر و نگه داری اشاره نمود. با ترکیب آلیاژهای آلومینیوم با کامپوزیت ها سازه هایی به دست می آیند که ضمن داشتن وزن سبک تر، نسبت به آلیاژ یک پارچه آلومینیوم، مقاومت در برابر آتش و خواص خستگی بهتری دارند. این سازه ها که چندلایه های فلز – الیاف نامیده می شوند، به عنوان جایگزین مناسب برای آلومینیوم یک پارچه در سازه های هوافضا مطرح شده اند. در این پژوهش مقاومت در برابر ضربه سرعت پایین شارپی در چندلایه فلز – الیاف شیشه (گلار) ، که توسط نانولوله های کربنی با درصدهای مختلف 0. 1، 0. 2، 0. 3 و 0. 5 تقویت شده اند، مورد بررسی قرار گرفته است. در این مطالعه، از روش آندایز برای آماده سازی سطح آلومینیوم استفاده شده است. نتایج حاصل از این بررسی نشان داد که با اضافه کردن نانولوله های کربنی چنددیواره به گلارها، جذب انرژی ضربه شارپی افزایش می یابد. بررسی ها نشان داد که بیشترین تقویت به ازای 0. 3 درصد نانولوله کربنی و به میزان 14. 36 درصد اتفاق می افتد. همچنین مقادیر مختلف نانولوله کربنی سبب ایجاد مدهای شکست متفاوت در سازه می-شود.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
81 -91
لینک کوتاه:
magiran.com/p1885959 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.