تجزیه فتوکاتالیستی رنگ آزوی قرمز بازیک 46 با استفاده از فرایند ZrO2/UV غنی شده با کربن فعال

پیام:
چکیده:
رنگزاهای صنعتی کاربردهای زیادی در صنایع مختلف مانند نساجی، کاغذسازی و آرایشی داشته و عامل اصلی آلودگی محیط زیست نیز محسوب می شوند. استفاده از روش های مناسب زیست سازگار به منظور حذف این آلاینده ها ضروری است. اخیرا فرایندهای اکسیداسیون پیشرفته، بر پایه اجزای بسیار فعال و واکنش پذیر مانند رادیکال هیدروکسیل برای حذف پساب های رنگزا مورد توجه قرار گرفته است. در این مطالعه، کارایی فرایند فتوکاتالیستی نانو ذرات اکسید زیرکونیای غنی شده با کربن فعال در حذف آلاینده کاتیونی BR46 مورد بررسی قرار می گیرد. تجزیه فتوکاتالیستی رنگ آزو BR46 بصورت تابعی از pH (11-3) ، غلظت های اولیه رنگ (mg/L 25 - 5) ، میزان کاتالیست بارگذاری شده (g/L 18/0 - 03/0) و توان های مصرفی لامپ UV (W 18-9) در راکتور استوانه ای شیشه ای از جنس پیریکس به ارتفاع 460 میلی متر و حجم 1 لیتر مورد مطالعه قرار می گیرد. بیشترین راندمان حذف پساب توسط فرایند UV/ZrO2-C در زمان ماند 2 ساعت ودر شرایط: 11pH =، (g/L) 15 = غلظت اولیه رنگ، (mg/L) 15/0 = میزان کاتالیزور، و توان مصرفی لامپ 18 وات به میزان 17/98 % بدست می آید. رنگزدایی BR46 از معادله سینتیکی شبه درجه اول مطابق با مدل لانگمیر-هینشلوود (mg/ Lmin 135/1kr= و (L/mg) 0124/0ke=) پیروی می کند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
53 -66
لینک کوتاه:
magiran.com/p1886361 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.