روشی نوین در کاهش نوفه رایسین از مقدار بزرگی سیگنال دیفیوژن در تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)

چکیده:
شدت واقعی سیگنال استخراج شده از تصاویر MRI به دلیل اصلاح نوفه در محاسبات مربوط به مقدار بزرگی (magnitude) سیگنال در پیکسل های کم شدت، همواره با نوفۀ رایسین همراه است. این مسئله به ویژه برای تصویربرداری های MRI با نسبت سیگنال به نوفۀ بسیار کم (SNR<3. 0) مانند دیفیوژن MRI، در مقادیر بزرگ مشهور به b- value (حاصل کاربرد گرادیآن های مغناطیسی پرقدرت در زمآن های طولانی) نیز صادق است. در این پژوهش روشی برای حذف نوفۀ رایسین از پیکسل های تصاویر حاصل از مقدار بزرگی در MRI ارائه و یک معادلۀ خطی با عبارت تصحیح نوفه پیشنهاد شده که می تواند نوفۀ بایاس شده را به پیکسل ها بطور منفرد حذف کند. در صورت مشخص بودن مقدار متوسط و واریانس تابع دانسیتهء شدت هر پیکسل، این تصحیح نوفه مطلوب و کامل است، اما در صورت عدم دسترسی دقیق به این اطلاعات برای هر تک پیکسل، میانگین گیری از نزدیک ترین پیکسل های مجاور در تصویر معادلۀ تصحیح نوفه به کارگرفته می شود. انتخاب تعداد پیکسل های مجاور با رساندن خطا به کمترین مقدار تقریبی انجام می شود. طبق محاسبه در این روش، به کارگیری دست کم 9 پیکسل همسایه برای سیگنال به نوفه معادل0/1 SNR=1. 0)) مقدار تقریبی تا زیر 10 % خطا می دهد. روش کاهش نوفۀ رایسین ارائه شده در این مقاله برتری قابل ملاحظه ای را در حذف نوفه از سیگنال دیفیوژن MRI در مقادیر بزرگ b-نسبت به روش های ارائه شده تا زمان حاضر نشان می دهد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
133 -147
لینک کوتاه:
magiran.com/p1889219 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.