هژمونی، رسانه و ورزش: تحلیل گفتمان بازتاب رسانه ای مسابقات فوتبال در مطبوعات مورد مطالعه: دهه ی 1340 تا دهه ی 1370

چکیده:
این پژوهش تلاش دارد با بررسی بازتاب رسانه ای تعدادی از مسابقات فوتبال که در شرایط حساس سیاسی و اجتماعی در دهه های 40، 50 و 60 شمسی انجام شده، اولا تحلیلی از کشمکش بین گفتمان ها در هر دوره به دست دهد؛ و ثانیا الگوی گفتمان هژمونیک در هر دوره را شناسایی کند. بدین منظور، با تکیه بر روش تحلیل گفتمان لاکلو و موف ، سه مسابقه فوتبال از سه دهه از طریق نمونه گیری هدفمند انتخاب و بررسی شده است. این سه مسابقه عبارت است از مسابقه ایران و اسرائیل در اردیبهشت 1347، مسابقه ایران و هلند در خرداد 1357 و مسابقه ایران و کره جنوبی در مهر ماه سال 1369. یافته ها نشان می دهند که روایت ها از مسابقه ایران و اسرائیل درسال 47 بیشتر واقعه نگار است و لحن اسطوره ای در آن ناپخته و خالی از رجزخانی است؛ متن های مربوط به خرداد 1357 در شیوه ی روایت و بیان حامل عناصر آرمانی و انقلابی است، و در دهه شصت پخته تر و تا حد زیادی ایدئولوژیک می شود. در نهایت، بر اساس یافته های این پژوهش در دهه 40 و 50 شاهد نوسان گفتمان میان «واقع گرایی» و «آرمان گرایی» هستیم؛ پس از انقلاب در گفتمان آرمان گرایان «هویت ملی» تبدیل به «هویت دینی» می شود و «مرزهای ایدئولوژیک» جایگزین «مرزهای جغرافیایی» می گردد. همچنین مفاهیمی چون امت و اسلامیت جایگزین ملت و ایرانیت میشود. بنابراین در متون سه دهه 40 ، 50 و 60 گفتمان های «واقع گرا» ، «آرمان گرا» و «دینی» قابل شناسایی است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
11 -33
لینک کوتاه:
magiran.com/p1893188 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!