خبرجعلی: زایش زیست بوم گمراهی در فضای سایبری

نویسنده:
پیام:
چکیده:
گسترش رسانه های شهروندی و محتوای تولیدشده توسط کاربران، افراد زیادی را وارد زیست بوم رسانه ها کرده است. حضور شهروندان در این فضا در عمل به تحول در فرآیند دروازه بانی وبرجسته سازی اخبار انجامیده است و همانگونه که کاستلز توصیف می کند با مفهوم جدیدی به نام ارتباطات خودگزین در زیست بوم جدید رسانه ها روبرو هستیم. در این زیست بوم با افزایش وسیع حجم اطلاعات، خواسته و ناخواسته تولید اطلاعات گمراه کننده و غلط افزایش یافته است و خبرجعلی را به مساله محور دنیای خبر و رسانه تبدیل کرده است تا جایی که از آن به عنوان «زیست بوم گمراهی» یاد می شود. در این مقاله ضمن مرور این روند، و روند بسط و گسترش خبرجعلی، شش قالب نشر و گسترش آن بررسی شده است. مروری بر مقالات منتشرشده درباره خبرجعلی در نشریات علمی در سال های اخیر، نشان می دهد که خبرجعلی از 6 مسیر تعریف عملیاتی شده است. این 6 مسیر عبارتند از: طنز و هجو ، تقلید ، اخبار ساختگی ، دستکاری ، پروپاگاند ا، تبلیغات
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
51 -72
لینک کوتاه:
magiran.com/p1893191 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!