نگرش مادران به استفاده کودکان از بازی‎های رایانه‎ای

پیام:
چکیده:
در عصر حاضر کودکان و نوجوانان به شدت تحت تاثیر بازی های رایانه ای قرار گرفته‎اند. بازی های رایانه‎ای به صورت اجتناب ناپذیری سهم عمده‎ای از جامعه پذیری کودکان و نوجوانان را به خود اختصاص داده است که نه تنها بخش قابل توجهی از اوقات فراغت ایشان را پر می کند، بلکه اوقاتی را نیز که آنها بایستیبه حضور در جمع خانواده و یا یادگیری زندگی اجتماعی صرف کنند، پوشش داده است.
از آنجاست که این مقاله در صدد مطالعه نگرش والدین و به ویژه مادران به بازی های رایانه ای و استفاده کودکانشان از این بازی هاست و همچنین به بررسی پیامدهای استفاده کودکان از بازی های رایانه ای از دیدگاه والدین می پردازد، چراکه مادران می توانند نقش کلیدی در پیشگیری از وابستگی کودکان به بازی های رایانه ای و کاهش عوارض نامطلوب حاصل از آن ایفا کنند. در این راستا با 20 تن از مادران کودکان خردسال پیش دبستانی (دختر و پسر) مصاحبه عمقی گرفته و مضامین اصلی آنها، استخراج شد. یافته ها حاکی از آن است که والدین به دلایلی چون بالا رفتن تشخص اجتماعی، پر کردن ساعت فراغت کودکان، گرفتاری های شغلی و فکری و درنتیجه عدم داشتن وقت و حوصله برای بازی با کودکان و گفت وگو با آنان، تمایل روزافزون به استفاده کودکانشان از بازی های رایانه ای نشان می دهند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
73 -89
لینک کوتاه:
magiran.com/p1893193 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!