نقش نانو ذرات سلنیوم در عملکرد تولید مثلی ماهیان

پیام:
چکیده:
در این مطالعه اثرات نانوذرات سلنیوم بر کیفیت اسپرم و عملکرد تولید مثلی ماهیان بررسی شد. امروزه با توجه به رشد روزافزون جمعیت جهان، تامین غذای سالم و کافی یکی از مسائل و مشکلات بحرانی بسیاری از کشورهای جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه می باشد. آبزیان می‎توانند نقشی حیاتی در تامین مواد مغذی مورد نیاز جامعه داشته باشند. کنترل تولید مثل ماهیان موضوعی کلیدی در آبزی پروری است. کیفیت گامت ماهیان یکی از عوامل محدود کننده موفقیت تولید مثلی می باشد. علاوه بر این، کیفیت گامت ماهیان می تواند بسیار متغیر باشد و تحت تاثیر تعداد زیادی از عوامل خارجی قرار گیرد. وجود مواد معدنی ناچیز در جیره ضروری می باشد، حتی تغییرات جزئی سطوح این مواد اثرات معنی داری بر سلامت و عملکرد تولید مثلی دارد. سلنیوم یک ماده معدنی ناچیز ضروری می باشد که به عنوان جزء سازنده آنزیم هایی مانند گلوتاتیون پراکسیدازها و همچنین سلنوپروتئین ها، نقش مهمی در فرایندهای بیولوژیک مختلف شامل دفاع آنتی اکسیدانی، باروری نرها و ماده ها، متابولیسم تیروئید، عملکرد ایمنی، عملکرد غدد درون ریز، و تکامل و عملکرد ماهیچه ایفا می کند، همچنین به عنوان مرکز کاتالیزوری در جایگاه فعال آنزیم آنتی اکسیدانی گلوتاتیون پراکسیداز عمل می نماید. ماهیان و به ویژه آزادماهیان ممکن است برای محافظت از سطوح بالای اسیدهای چرب چند غیر اشباع (PUFA) خود که مستعد پراکسیداسیون هستند، به طور نسبی نیاز بالایی به خواص آنتی‎اکسیدانی سلنیوم داشته باشند. بنابراین سلنیوم و سلنوپروتئین ها زنده مانی اسپرماتوزوآ را تضمین نموده و از آن در برابر گونه های اکسیژن فعال (ROS) محافظت می نمایند، و همچنین عملکرد تولید مثلی نیز ممکن است از طریق سلنیوم افزایش یابند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
27 -39
لینک کوتاه:
magiran.com/p1893619 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!