واسازی نشانه ها و تحلیل عواطف فردوسی در داستان «جنگ کی کاووس در مازندران»

پیام:
چکیده:
پژوهش در نشانه‎ها و تحلیل داستان‎های شاهنامه می‎تواند در شناخت علمی این اثر و راه یافتن به اندیشه‎های متن و عواطف خالق آن‎ راهگشا و موثر باشد. عناصر شعری – عاطفه، زبان، تخیل، آهنگ و سبک و اسلوب بیان- به شاعر یاری می‎رسانند تا بتواند تاثیر کلام خود را تا حد بیان تجربه‎های ذهنی افزایش دهد و امکان انتقال عواطف خود را به دیگران از طریق زبان فراهم‎آورد. در این جستار، به بررسی عناصر شعری با تکیه بر نشانه‎ها، در داستان‎ کی‎کاووس و جنگ مازندران پرداخته‎ایم تا از این رهگذر به گستره‎های فکری و احساسی فردوسی برسیم. اما چون فردوسی سخن منثور منابعی چون شاهنامه ابومنصوری را به نظم کشیده، بیشتر اندیشه‎ها و عواطف حماسه‎سازان نخستین را، بسان کرده است و برای انتقال مفاهیم و اندیشه‎های شخصی، مجالی نداشته است. البته بیان پندها و تالمات روحی در پایان داستان‎ها اندک فرصتی برای فردوسی فراهم آورده است تا به بیان عواطف و احساسات خودش بپردازد ولی بیشتر در فحوا، زمینه و بافت کلام، خواسته‎هایش را‎ گنجانده است؛ یافتن این اندیشه‎ها نیازمند واسازی از طریق نشانه‎ها است. این پژوهش، با مطالعه کتابخانه‎ای و از راه توصیف و تحلیل نشانه‎ها و عناصر شعری داستان رزم مازندران شاهنامه، نشان می‎دهد که امانتداری فردوسی به منبع و متن حماسی منثور، اجازه نمی‎داده‎ که سخن و خواسته خویش از این داستان را که همانا «تنفر از ظلم و بیداد» است، به صراحت، بگوید و شاعر هم نمی‎خواسته است به طور مستقیم (از زبان راوی) ، حمله ایرانیان را در داستان مورد نکوهش قرار دهد (هرچند که قهرمانان آنرا نادرست می‎دانند) ، اما نشانه‎ها و عناصر شعری در خدمت بیان این اندیشه و عاطفه شاعر قرار گرفته‎اند، و او عاطفه و احساس فردی خود را، اگرچه علیه اردوی نیکی باشد، در فحوای کلام گنجانیده است.
زبان:
فارسی
صفحه:
63
لینک کوتاه:
magiran.com/p1894991 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.