شیوه روایت و پرداخت شخصیت در آثار هوشنگ گلشیری

پیام:
چکیده:
هوشنگ گلشیری، یکی از نویسندگان صاحب سبک و نام‎آور معاصر است که آثار او به بسیاری از زبان‎ها ترجمه شده‎اند. او را پس از صادق هدایت، تاثیرگذارترین داستان نویس ایرانی دانسته‎اند. گلشیری پایه‎گذار بسیاری از تکنیک‎های نو، در داستان نویسی مدرن بود. او توانست با عرضه شگردهای گوناگون روایی و زبانی، سبکی متفاوت و بدیع را در داستان نویسی معاصر ایران ارائه دهد. با توجه به این اهمیت، هدف از این پژوهش که نگارندگان طی آن، با شیوه کتابخانه‎ای و با روش توصیفی- تحلیلی آثار گلشیری را بررسی کرده‎اند؛ معرفی تکنیک‎های خاص این نویسنده در روایتگری و پرداخت شخصیت است که به دلیل داشتن جنبه‎های نوآورانه، توانست در زمانه تکرارها و تقلیدها، سهمی بارز در پیشبرد جریان داستان‎نویسی نوین به خود اختصاص دهد. از مهم‎ترین این شگردها می‎توان به شیوه جریان سیال ذهن، بیان نمادین، تمثیل پردازی، استفاده از نثر کهن، توصیف جزئیات اعمال و رفتار شخصیت‎ها، گفت‎و‎گو و نیز تبیین حالات درونی و ویژگی‎های روانی اشخاص، اشاره کرد.
زبان:
فارسی
صفحه:
5
لینک کوتاه:
magiran.com/p1894995 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.