گونه شناسی تجربی استراتژی های ترفیع محصولات موفق دارویی در مرحله رشد

پیام:
چکیده:

صنایع دارویی ایران از دیرباز با محدودیت های گوناگونی در حوزه بازاریابی و تبلیغات خود مواجه بوده اند. بخش عمده این محدودیت ها ناشی از قوانین و مقررات دولتی بوده است، و به مرور باعث شده تا اکثر قریب به اتفاق این شرکت ها رویکردی منفعلانه و حداقلی در بهره برداری از استراتژی های ترفیع دنبال کنند. امروز اما با ورود چندین شرکت داروسازی جوان و پیشرفته و حمایت های بخش خصوصی، تغییرات جدی در رویکردهای گذشته این شرکت ها نسبت به استراتژی های ترفیع شان قابل مشاهده است. در این پژوهش بر تلاش شد تا ضمن ارائه آخرین یافته های علمی پیرامون استراتژی های ترفیع شرکت های تولیدکننده داروهای انسانی، گونه های رایج این دسته از استراتژی ها را با استفاده از روش تاکسونومی شناسایی شود. برای این مقصود ابتدا از طریق انجام مصاحبه های نیمه ساختاریافته در یک پژوهش کیفی و بهره گیری از روش تحلیل محتوا، چهارچوبی جامع برای ابعاد و اجزای استراتژی ترفیع شرکت های دارویی ایجاد شد و سپس از طریق یک پیمایش کمی و تکمیل پرسشنامه های حضوری، استراتژی ترفیع هر یک از 40 شرکت دارویی حاضر در نمونه آماری این پژوهش مشخص گردید در نهایت با انجام خوشه بندی فازی، چهار خوشه یا گونه متمایز از استراتژی های ترفیع شرکت های دارویی شناسایی شدند که هرکدام در تعدادی از ویژگی های کلیدی با سایر گونه ها تفاوت های معنادار داشتند. از جمله کلیدی ترین یافته های این پژوهش نشان داد که شرکت های دارویی رویکردهای متفاوتی جهت استفاده از استراتژی های ترفیع اتخاذ کرده اند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
83 -105
لینک کوتاه:
magiran.com/p1898010 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.