شناخت رهیافت های گفتمان رهبری در خصوص مبارزه با فساد اقتصادی

پیام:
چکیده:

امروزه توجه به آسیب‌های جدی ناشی از فساد اقتصادی و چالش‌های مهم امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که از این رهگذر می‌تواند برای کشور ایجاد شود بسیار مهم است. فساد اقتصادی، پول را در خدمت قدرت و قدرت را در خدمت پول به کار می‌گیرد. ازاین‌رو، مبارزه با آن همواره از دغدغه‌های جوامع بوده و هست. این پژوهش با رویکرد کیفی و با استفاده از راهبرد نظریه‌پردازی داده بنیاد استفاده‌شده، در پی‌شناخت رهیافت‌های گفتمان رهبری در خصوص مبارزه با فساد اقتصادی است. برای این منظور، بیانات قابل‌دسترس مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در سایت الکترونیکی ایشان مبنای کار قرارگرفته است. پس از مراجعه به مجموعه بیانات رهبری، با به‌کارگیری راهبرد نظریه‌پردازی داده بنیاد، تجزیه‌وتحلیل بر روی‌داده‌ها انجام‌شده است. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها در راهبرد نظریه داده بنیاد، سه مرحله کدگذاری باز، کدگذاری محوری و کدگذاری انتخابی را شامل می‌شود. هم‌زمان با جمع‌آوری داده‌ها، کدگذاری باز روی آن‌ها انجام گردید و با بخش‌بندی داده‌ها و اطلاعات، مفاهیم و مقوله‌ها شکل گرفت. یافته‌های تحقیق نشان می‌دهد، مبارزه با فساد اقتصادی می‌تواند آثار و پیامدهای منطبق باارزش‌های مطروحه در مورد یک جامعه آرمانی اسلامی را در حوزه‌های فردی، جمعی و کشوری به همراه بیاورد همچنین توجه به مضامینی شامل شرایط علی، شرایط مداخله‌گر، بستر و زمینه، راهبردها و نهایتا پیامد از دیگر دستاوردهای این مطالعه است

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
5 -34
لینک کوتاه:
magiran.com/p1898403 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.