فرهنگ راهبردی آمریکا و امنیتی سازی مجدد ایران در دوره ترامپ

نویسنده:
پیام:
چکیده:

فرهنگ راهبردی آمریکا همواره با دخالت مجموعه‌ای از بازیگران سیاسی و نظامی شکل گرفته است که بر اساس تجارب، انگاره‌ها، برداشت‌ها و ادراکات خود از تهدیدات امنیتی و توان پاسخگویی آمریکا به آن‌ها، به ریاست جمهوری آمریکا مشاوره می‌داده‌اند. در دوره ترامپ با افزایش نقش نیروهای ضد ایرانی در ساختار تصمیم‌گیری امنیتی آمریکا، فرهنگ راهبردی آمریکا دچار تغییراتی شده است که تحلیل آن‌ها برای ایران اهمیت فراوانی دارد. با توجه به تنش‌آلود بودن روابط ایران و آمریکا، امنیتی‌سازی ایران می‌تواند پیامدهای مهمی برای ایران دربرداشته باشد. بر این اساس، سوال مقاله این است که آیا تغییر در برخی مولفه‌های تغذیه‌کننده فرهنگ راهبردی آمریکا می‌تواند به امنیتی‌سازی مجدد ایران منجر شود؟ درواقع، هدف مقاله بررسی منابع تکوین‌بخش گفتمان امنیتی‌سازی مجدد ایران در ساختار فرهنگ راهبردی آمریکا است. مقاله با استفاده از روش تحلیل محتوای متون دست‌اول، به بررسی دیدگاه‌ها درباره ایران در بستر فرهنگ راهبردی آمریکا در دوره ترامپ می‌پردازد و مولفه‌های طرح امنیتی‌سازی مجدد ایران را مورد بررسی قرار می‌دهد. فرضیه مقاله این است که گفتمان امنیتی‌ساز ترامپ، ایران را در قالب «دیگری خصم» برمی‌سازد، ولی در تعریف «خود مرجح» دچار اختلال و ابهام است و به همین دلیل، روابط غیریت‌ساز بین خود/ دیگری به‌درستی و شفافیت شکل نمی‌گیرد. درنتیجه این گفتمان نمی‌تواند کارکرد اصلی‌اش؛ یعنی تثبیت موقت معنا برای امنیتی‌سازی مجدد ایران را به‌خوبی انجام دهد

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
115 -135
لینک کوتاه:
magiran.com/p1898410 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.