شبیه سازی الگوی انتشار آلاینده های حاصل از فلرینگ پالایشگاه گاز ایلام با استفاده از نرم افزار Phast و تعیین اثرات حاصل از فلرینگ در منطقه

پیام:
چکیده:
طبق آمار بانک جهانی سالانه، یک صد بیلیون متر مکعب گاز طبیعی، سوزانده یا مستقیما به محیط زیست تخلیه می‌شود. عموما از فلرها که به عنوان یکی از قسمت‌های ضروری در چاه‌های نفت، پالایشگاه، پتروشیمی جهت سوزاندن گازها و ترکیبات قابل اشتعال و سمی تخلیه شده استفاده می گردد. از این رو، فلرها به عنوان یکی از منایع بزرگ انتشار دی‌اکسیدکربن، دی‌اکسید سولفور، و حتی هیدروژن سولفید و دیگر آلایندها مورد توجه قرار گرفته اند. در این پژوهش به شبیه‌سازی الگوی انتشار گازهای حاصل از فلرینگ پالایشگاه گاز ایلام  با استفاده از نرم افزارPHAST پرداخته شده است. نتایج حاصل از این پژوهش نشان می‌دهد که بیش ترین تراکم ابر بخارات گاز سولفید هیدروژن مربوط به فصل زمستان است به گونه ای که ابر تراکم مواد سمی، تا فاصله تقریبا 3 کیلومتری از شعله فلر را تحت پوشش خود قرار می دهد. علاوه بر این نتایج حاصل از شبیه‌سازی نشان دادکه آلاینده‌ خروجی از فلر(H2S) در مقایسه با جدول حد مجاز آلاینده‌های هوا پاک درپالایشگاه‌ها، بالاترین غلظت را (ppm280) در فاصله 1000 متری  از منبع انتشار شعله فلر خواهد داشت.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
61 -69
لینک کوتاه:
magiran.com/p1899401 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.